Prywatne rejestry długów

Wraz z rozwojem wolnego rynku oraz swobody działalności gospodarczej wiele firm miało problemy z niewypłacalnymi i nierzetelnymi kontrahentami. Stąd też, niejako w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku powstało wiele rejestrów długów. Dzisiaj na rynku utrzymuje się kilka z nich, za to rynek mają podzielny niemalże po równo. Najczęściej firmy te działają obok pierwotnej działalności jaką była windykacja należności.

Krajowy Rejestr Długów to firma z najdłuższą historią w branży. Oferuje swoje usługi nie tylko klientom biznesowym,ale także osobom fizycznym czy administracji publicznej. Kilka lat temu wprowadziło program „Rzetelna Firma”, dzięki któremu firmy, które terminowo płacą swoje zobowiązania mogą wyróżni się logo programu. Generalne założenia są takie, że wpisanie dłużnika na listę jest dużo prostsze niż dochodzenie roszczeń przed sądem, korzystanie z usług komornika czy firmy windykacyjnej. Psychologiczny lęk przed dostaniem się na czarną listę dłużników zwykle doprowadza do szybkiego ściągnięcia należności.

InfoMonitor jako jedyna z firm wywiadowczych wymiana informacje o nierzetelnych płatnikach z Biurem Informacji Kredytowej, dzięki czemu istnieje prawdopodobieństwo, że ich dane są najdokładniejsze. Oprócz tego, że firmy mogą wpisywać na listę swoich kontrahentów to mogą to robić także klienci prywatni- np. można na czarną listę wciągnąć byłego małżonka, który zalega z zapłatą alimentów.  Jak widać, nie tylko niezapłacone faktury mogą być przyczyną wpisania do rejestru dłużników. Samorządy mogą wpisywać kierowców za niezapłacone mandaty.

Erif to najmłodsza wywiadownia. Jednak z dużymi ambicjami, by szybko stać się wiodącą w kraju. Wiele narzędzie, które oferuje jest innowacyjnych, dlatego coraz szybciej przybywa jej klientów. Organizuje także czasami akcje promocyjne, podczas których można na przykład sprawdzić swojego touroperatora i jego kondycję finansową.

Myliłby się ten, kto sądzi, że biura informacji gospodarczej przechowują tylko negatywne dane. O kontrahencie można napisać także pozytywną opinię, a dodatkowo można dowiedzieć się, kto próbuje się posługiwać podrobionymi dokumentami.